"Sloboda koja se osjeća u umjetnosti ne samo da vodi slobodi u životu, već teče iz života u umjetnost. "
Vladimir Devide, Japanska haiku poezija, str. 38-39, Zagreb, 1977.
Vladimir Devide, Japanska haiku poezija, str. 38-39, Zagreb, 1977.
.
Ovo je jasno u Japanu, u utjecaju zena na kulturu kroz umjetnost, i na umjetnost kroz življenje u zenu… naglašujući svjež i živ dinamizam zen-doživljavanja i kontinuitet između čovjekova ja slobodnog od oblika, i oblika prirode i njene sveobuhvatnosti što transcendira oblik. U zen-životu i umjetnosti postoji smisao za dubinu, za uzdržanu snagu i bitna sloboda.U kulturi prožetoj zenom nemoguće je povući crtu između umjetnosti i života, između umjetničkih oblika i umjetničkih asocijacija, između života unijetog u umjetnost i umjetnosti unijete u život i prirodu. Ljubav prema prirodi u Japanu uključuje uzgajanje šuma i njegovanje malih vrtova…
ODUVEK ME JE FASCINIRAO ANIMIRANI FILM. U DETINJSTVU KAO GLEDAOCA A KASNIJE I KAO NEKOG KO JE U ANIMACIJI PRONAŠAO SREDSTVO IZRAŽAVANJA. NA OVIM STRANICAMA SAM PRIKAZALA RAZVOJ UMETNIČKOG PROMIŠLJANJA I NERASKIDIVE VEZE POEZIJE, CRTEŽA-ILUSTRACIJE I FILMA. POŠTO SVEDOČIMO RAZVOJU NOVIH TEHNOLOGIJA, HAJDE DA ISKORISTIMO NJIHOVE PREDNOSTI I TOK UMETNOSTI PUSTIMO DA DALJE NESPUTANO TEČE PUTEM REČ-SLIKA-POKRETNE SLIKE.
Snežana Trstenjak autor projekta "Eho kratkih slika"
REČČitanje je na pragu duhovnog života; ono nas može uvesti u njega, ali ga ne sazdaje. Marsel Prust
Vratićemo se malo u prošlost i prošetati do Japana.
Tanka je gotovo neprevodiv oblik lirskog epigrama strogo određene forme: 5, 7, 5 slogova u prvoj strofi (kami-no-ku) i 7,7 slogova u drugoj (shimo-no-ku). To je po svoj prilici najneobičnija poezija koja postoji,i po formi, i po sadržini. Kada je zapisana, može se ocenjivati i sa likovnog i sa pesničkog stanovišta. A sadržina? PRIBLIŽAVANJE ZIME Odlazi na istok Leteći most svraka Potok preko neba... Dosadne noći Ukrasiće slana. VRANA U PROLETNJOJ MAGLI Onde načvorena vrana Upola je skrivena Kimonom magle... Kao svilena pevačica Naborima pojasa. Nepoznati autor (oko 1800. godine) hoće da kaže kako se vrana samo nazire kroz jutarnju izmaglicu, kao ptica na šari svilene haljine kada se oko ove obavije pojas. Strogo ograničena po broju slogova, kaligrafski privlačna u opisu i poređenju, sa upadljivim nepodudarnostima koje su ipak čudesno bliske (vrana, upola skrivena maglom, i ptica-šara, upola skrivena pojasom), japanska lirika svedoči o zanimljivoj „fuziji“ slika koje se obraćaju najrazličitijim čulima. ![]() Forma haikua, u prvom redu naglašava jednostavnost i direktnost. Haiku čine svega tri kratka stiha, obično sa po 5, 7 i 5 slogova, koji mogu da se shvate i kao jedan stih od oko sedamnaest slogova. U pitanju je takva vizuelna celina koja može da se obuhvati jednim pogledom i takva misaona celina koja može da stane u jednu, najviše dve kratke rečenice.
Nebojša Simin Haiku može da se shvati kao poezija koja evocira vedrinu u običnim i svakodnevnim životnim prilikama.
Nebojša Simin, Kuća predaka, str. 78, Novi Sad, 2004. Poštovani posetioci, svake nedelje ćemo objaviti novI HAIKU. Ako želite da i vaš HAIKU bude objavljen, pošaljite na : visual [email protected]
sa naznakom : EHO KRATKIH SLIKA -HAIKU predloženi sajtovi:
http://haikureality.theartofhaiku.com/eseji134.htm https://belegbg.wordpress.com/2015/03/07/renga-renku-i-rengaj/ http://riznicasrpska.net/knjizevnost/index.php?topic=305.10;wap2 http://filolog.weebly.com/ САЈТ ПОСВЕЋЕН ТЕМАМА ИЗ ЈЕЗИКА И КЊИЖЕВНОСТИ - FILOLOG
|
SLIKASlika, svi znamo, datira još od drevnih pećina I slikanja prizora lova na njihovim zidovima.
Krajem trećeg veka pronađena je četkica za slikanje. U prvom veku nakon »srećnog događaja« (A. D.) hartija. I, konačno,godine 220 tuš. Potpuni preokret. Revolucija na polju crtanja. I, pošto je tokom istorije prošao kroz ne manje od četmaest raznih stilova rukopisa, hijeroglif se iskristalisao u sađašnji oblik. Obiik su uslovila proizvodna sredstva (kičica i tuš). Ideogram ili ideograf (od grčkih riječi ἰδεα idea "ideja" + γραφω grapho "pisati") je grafički simbol koji predstavlja ideju umjesto grupe slova koja prikazuje foneme govornog jezika u alfabetskim pismima. Primjeri ideograma uključuju znakove za orijentaciju, poput onih na aerodromima i drugim mjestima gdje se pretpostavlja da ljudi ne moraju znati jezik, odnosno arapske brojke i matematički simboli, koji se koriste širom svijeta bez obzira na jezik.
Izraz "ideogram" se često koristi kako bi opisao logografska pisma kao što su hijeroglifi i kineski znakovi. Međutim, u logografskim sistemima simboli često označavaju pojedinu riječ ili morfem prije nego čiste pojmove. AZENŠTAJN u MONTAŽA ATRAKCIJA ,Eseji o filmu vezu između slike, hijeroglifa i filma vidi ovako:
Zaista zanimljive stvari javljaju se sa drugom vrstom hijeroglifa — huei, što će reći, »vezivnim«. Stvar je u tome što vezivanje (možda će biti bolje da kažemo — kombinovanje) dva hijeroglifa najjednostavnije vrste ne treba smatrati njihovim zbirom, već proizvodom, tj. vrednošću druge kategorije, drugog stepena; izdvojen, svaki hijerogldf odgovara jednom predmetu, jednoj činjenici; njihova kombinacija odgovara jednom pojmu. Samostalni hijeroglifi spojeni su u — ideogram. Kombinacijom dveju stvari koje se »mogu naslikati« postiže se prikaz nečeg što se grafički ne možie predstaviti. Na primer: slika vode i slika oka znače »plakati«; slika uha kraj crteža vrata = »slušati«; pas + usta = »lajati«; usta + dete = »vrištati«; usta + ptica = »pevati«; nož + sirce = »tuga«, i tako dalje. Pa to je — montaža! Da. Upravo ono što činimo u filmu kad kombinujemo đepiktivne kadrove, jednog smisla, neutralne sadržine — u intelektualne kontekste i nizove. U svakom filmskom izlaganju ovo sredstvo i ovaj metod su neizbežni. U kondenzovanom i pročišćenom vidu, oni su polazna tačka »intelektuakiog filma«. Filma koji teži maksimalnom lakonizmu vizuelnog predstav- Ijanja apstraktnih pojmova. I dok je Akira Kurosawa svojom maestralnom ekranizacijom priča U lugu i Rashômon stekao zasluženu svjetsku slavu, izvornici (priče i njihov autor), začudo su ostali gotovo nepoznati široj javnosti. Kažemo začudo, jer je Ryûnosuke Akutagawa početkom 20. stoljeća smatran najvećim i najučenijim japanskim piscem, a poznatost mu nije povećala ni medijski atraktivna činjenica da je umro svojevoljnom odlukom več u 35. godini života. Možda je za relativnu anonimnost "zaslužna" i Akutagawina nepristupačnost, pa se tako višegodišnji natpis s njegovih vratiju: °Bolestan! Gostima pozdrav s poštovanjem", prepričava i kao anegdota.
Šareni dućan, pak, s posebnom radošću skreće pažnju na još jednog "nepravedno' manje znanog, a iznimnog književnika i njegovu briljantnu ostavštinu od 100-tinjak priča, eseja i kritika. Priče, kojih manji dio objavljujemo, mahom su nadahnute japanskom predajom i tradicijom, a resi ih gotovo do savršenstva ispolirana rečenica u kojoj je svaka riječ pomno vagana i brižljivo birana. Ove su pocakljene minijature štivo za istinske književne sladokusce, a još kad se u obzir uzme znalački prijevod vrsnog japanologa Vladimira Devidéa, onda su doista svi preduvjeti za vrhunski književni doživljaj ispunjeni! Prijevod: VLADIMIR DEVIDE - IZVOR: DUĆAN ŠARENOG DUĆANA |
REČ I SLIKANije toliko poezija oblik umetnosti, koliko je umetnost oblik uz koji poezija često prianja, rekao je Bordski. A ko bi to mogao bolje da zna od Japanaca, koji su nam podarili jednu posve neobičnu, daleku (kakvi su i oni sami), a opet prisnu i opojnu umetničku formu, haigu, poeziju na platnu ili sliku ukrašenu stihom.
Haiga je vid japanskog slikarstva (s kraja, kako se smatra, XVI veka) u kojem su uklopljeni slika i haiku tako da čine jednu neraskidivu celinu. Haige su, najčešće stvarali haiku pesnici, poput Macuo Bašoa, Kobajaši Ise i Jose Busona. Svaki je haiga majstor razvio svoj sopstveni stil. Odlikuju ih jednostavnost, elegancija i minimalizam. Neke od najčešćih tema, pored scena iz svakodnevnog života, su planina Fudži i mesec (koji je, često, predstavljen prekinutim krugom, zvanim „enso“).
UZ POEZIJU, RAĐA SE ŽELJA ZA SLIKOVNIM IZRAŽAVANJEM, RAĐA SE ILUSTRACIJA
![]() Haiga crteži i slike, često ilustracije haiku pjesama, mogu biti i crteži i kaligrafija u jednom, gdje, npr vitice stabljika slaka i nanji i sadržajno i formalno čine nedjeljivu cjelinu.
Vladimir Devide, Japanska haiku poezija, str. 38-39, Zagreb, 1977.. ILUSTRACIJA
Kao što je Haiku stih vizuelno dočararan i time stvorivši novu formu-HAIGE, tako je bilo koji drugi tekst: poezija, dokument, istorijski spisi, vizuelno dočaran crtežom nazvan ILUSTRACIJA. Ilustracija je vizualizacija ili prikaz napravljen od strane umetnika, nekog događaja, književnog dela, naučnog teksta, po svojoj nameni, može biti čak i uputstvo za obavljanje određenih procesa uz prateću dokumentaciu. Do skora je uz pojam ilustracije bilo vezan i pojam štampe, ali ona se proširila i na digitalne medije, odnosno internet. ... VAŽNA FIGURA u razvoju ilustracije,
Ovde se ne bavimo njegovim radom samo radi toga što je izmislio i izradio prvu, pokretnu štampariju, već što je time zaslužan za razvoj i približavanje umetnosti široj publici što je delom zadatak i projekta EHO KRATKIH SLIKA. „Ovaj jedinstveni izum je doprineo da knjiga u samo 40 narednih godina preplavi celu Evropu. Štampa je ukinula monopol na pismenost i znanje i učinila knjigu dostupnom daleko širem krugu čitalaca. Slušaoci „čitanja naglas“ se pretvaraju u čitaoce „u sebi“ i oslobođeni zvaničnih tumačenja slobodno razmišljaju o sadržaju. Time ostvaruju neposrednu komunikaciju sa idejama autora i knjiga postaje novi medijum masovnog komuniciranja.“[1] [1]Gutenberg u istoriji civilizacije Ako SE OSVRNEMO NA ODNOS REČI I SLIKE, dolazimo do dela najznačajnijeg ilustratora ove epohe Vilijama Blejka (William Blake) . Engleski književnik, slikar, grafičar i mističar.koji je donio svoje ilustracije u medij reljefom je tkanja.
Više o začecima tipografije, ilustracije i dela WB. |
Film je је уметност, često nazivana sedmom umetnošću, budući da je najmlađa od sedam umetnosti. izvor:https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D0%BC
|
POKRENUTE SLIKE
|
Autorski film je igralište filmskih reditelja čije filmsko pripovedanje, maštovitost i autentičnost stvaraju specifičnu i ličnu sliku o svetu i vremenu u kome živimo.
/SRDAN GOLUBOVIĆ, reditelj |
FILMSKI SCENARIO, NAJČEŠĆE KRIZE SCENARIA, JE PREDMET DISKUSIJE OD VREMENA SAMIH POČETAKA proizvodnje filmova kod nas posle II svetskog rata. Međutim, o scenariju se diskutuje izvan i bez razmatranja koncepta filmske prizvodnje, kao i značaja producenata za nastanak i kvalitet filmskog scenarija.
Producenti su bili ljudi s vizijama filmske naracije. Oni su kreativno kontrolisali nastanak filma od početne ideje do konačne verzije. Pisci scenarija i reditelji su kreativno dograđivali prvobitni producentski koncept naracije. Poslednju reč u oceni narativnih kvaliteta filmske priče imao je producent. [1]
Žanrovsku strukturu filmske priče nije izmislio filmski medij, već je on preuzeo viševekovnu realističko-mimetičku tradiciju evropske naracije zasnovane na načelima Aristotelove Poetike.
Uvod u filmsko mišljenje, je knjiga koju je Jovan Jovanović već objavio u dva maha, hiljadu devesto devedesete i dve hiljade sedme
Aktuelnost filmskog žanra temelji se na sociološko-psihološkoj činjenici da svaki žanr definiše duhovnu situaciju vremena. Pošto je filmski žanr, zapravo, komunikacijski model, ukoliko u njemu postoji preterana konvencionalizacija sižejnih struktura bez neophodnih i neprekidnih inovacija, žanrovski model postaje stereotipan, prepoznatljiv i čak odbojan za publiku. Takvu sudbinu je, na primer, svojevremeno doživeo špageti vestern.
Zagovornici antinaracije u takozvanom art-filmu uporno prenebregavaju činjenicu da među savremenim teorijama postoji teorija žanra, kao i naratologija, strukturalističko objašnjenje vođenja priče. Upravo naratologija daje estetsko pokriće žanrovskim modelima filmskih priča. Teorija žanra, između ostalog, dokazuje da filmski žanr nije statičan narativni model koji se može komercijalno zloupotrebljavati. Upravo žanrovksi film zahteva najviše narativne kreativnosti, pošto žanr zahteva neprekidno obnavljanje svojih sižejnih struktura. Strukture žanrovskih filmskih priča korespondiraju s duhom
vremena i horizontom očekivanja ciljnih publika, kao i novih generacija nadolazeće publike.
Žanr multimedijalnog, kratkog filma je vitalan, sposoban da neprekidno inovira svoj elementarni žanrovski model.
Jovan Jovanović, UVOD U DRAMATURGIJU (NARACIJU) FILMA
Producenti su bili ljudi s vizijama filmske naracije. Oni su kreativno kontrolisali nastanak filma od početne ideje do konačne verzije. Pisci scenarija i reditelji su kreativno dograđivali prvobitni producentski koncept naracije. Poslednju reč u oceni narativnih kvaliteta filmske priče imao je producent. [1]
Žanrovsku strukturu filmske priče nije izmislio filmski medij, već je on preuzeo viševekovnu realističko-mimetičku tradiciju evropske naracije zasnovane na načelima Aristotelove Poetike.
Uvod u filmsko mišljenje, je knjiga koju je Jovan Jovanović već objavio u dva maha, hiljadu devesto devedesete i dve hiljade sedme
Aktuelnost filmskog žanra temelji se na sociološko-psihološkoj činjenici da svaki žanr definiše duhovnu situaciju vremena. Pošto je filmski žanr, zapravo, komunikacijski model, ukoliko u njemu postoji preterana konvencionalizacija sižejnih struktura bez neophodnih i neprekidnih inovacija, žanrovski model postaje stereotipan, prepoznatljiv i čak odbojan za publiku. Takvu sudbinu je, na primer, svojevremeno doživeo špageti vestern.
Zagovornici antinaracije u takozvanom art-filmu uporno prenebregavaju činjenicu da među savremenim teorijama postoji teorija žanra, kao i naratologija, strukturalističko objašnjenje vođenja priče. Upravo naratologija daje estetsko pokriće žanrovskim modelima filmskih priča. Teorija žanra, između ostalog, dokazuje da filmski žanr nije statičan narativni model koji se može komercijalno zloupotrebljavati. Upravo žanrovksi film zahteva najviše narativne kreativnosti, pošto žanr zahteva neprekidno obnavljanje svojih sižejnih struktura. Strukture žanrovskih filmskih priča korespondiraju s duhom
vremena i horizontom očekivanja ciljnih publika, kao i novih generacija nadolazeće publike.
Žanr multimedijalnog, kratkog filma je vitalan, sposoban da neprekidno inovira svoj elementarni žanrovski model.
Jovan Jovanović, UVOD U DRAMATURGIJU (NARACIJU) FILMA
U cilju podrške, kako idejne i kreativne, tako i operativne, umetnici deluju pojedinačno, ali sve češće deluju grupno. Organizuju se oko izložbi, predavanja, radionica iz oblasti umetnosti ili izdavanja knjiga, kako za odrasle, tako i za mlade, što čini prostor za dinamičnu razmenu emocija, mišljenja i ideja između umetnika i publike- konzumenta umetnosti. Oblasti koje čine sintezu „individualnih“ dostignuća i otvorenih mogućnosti delovanja, postaju javne i grupne sa težnjom sa još većim omasovljavanjem zadiru u najsitnije pore društva. Ovde vidimo udruživanje pesnika.Najsvežiji primer pesničkog udruživanja je manifestacija pod nazivom „1000 pesnika
za spas planete“, po konceptu Majkla Rotenberga, američkog pesnika. Ove 2016. godine je „1000 pesnika za spas planete“ održano po peti put, u Kulturnom centru „Božidarac“, 24. septembra, tačno u podne! Manifestacija je jedinstvena po tome što se istog dana i u isti čas - tačno u podne odigrava u preko sto zemalja i u nekoliko stotina gradova širom planete. Ovde vidimo udruživanje pesnika, muzičara, performans umetnika na jednom mestu, ali i globalno – širom planete!
Umetnost je nešto što putem čula stimuliše misli, emocije, verovanja ili ideje pojedinca. Takođe se može reći da je izraz ideje i može imati više obličja
kao i više različitih svrhi.
HAJDE DA OTKRIJEMO U KOM PRAVCU ĆE NAS SVE ZAJEDNO ODVESTI AVANTURA I ŽELJA DA OD GLEDAOCA POSTANEMO AUTORI.
Poštovani posetioci, AKO ŽELITE DA URADITE SVOJ KRATKI IGRANO-ANIMIRANI ili samo ANIMIRANI FILM I DA GA OBJAVITE NA OVIM STRANICAMA SLEDITE UPUTSTVA NA OVOM SAJTU.
za spas planete“, po konceptu Majkla Rotenberga, američkog pesnika. Ove 2016. godine je „1000 pesnika za spas planete“ održano po peti put, u Kulturnom centru „Božidarac“, 24. septembra, tačno u podne! Manifestacija je jedinstvena po tome što se istog dana i u isti čas - tačno u podne odigrava u preko sto zemalja i u nekoliko stotina gradova širom planete. Ovde vidimo udruživanje pesnika, muzičara, performans umetnika na jednom mestu, ali i globalno – širom planete!
Umetnost je nešto što putem čula stimuliše misli, emocije, verovanja ili ideje pojedinca. Takođe se može reći da je izraz ideje i može imati više obličja
kao i više različitih svrhi.
HAJDE DA OTKRIJEMO U KOM PRAVCU ĆE NAS SVE ZAJEDNO ODVESTI AVANTURA I ŽELJA DA OD GLEDAOCA POSTANEMO AUTORI.
Poštovani posetioci, AKO ŽELITE DA URADITE SVOJ KRATKI IGRANO-ANIMIRANI ili samo ANIMIRANI FILM I DA GA OBJAVITE NA OVIM STRANICAMA SLEDITE UPUTSTVA NA OVOM SAJTU.